Jestes w: Warto wiedzieć Tapeta

Tapeta

Tapeta jest papierowym materiałem ozdobnym stosowanym do wykonczenia powierzchni scian i sufitów. Tapety naklejane są jako wykończenia ścian wewnętrznych budynku, najczęściej wykonane z papieru z nadrukowanym lub wytłoczonym wzorkiem. Obecnie w sklepach dostępne są w rolkach (standardowo pasek tapety ma 53 cm szerokości i ok. 10 m długości).

W czasach obecnych większość dostępnych tapet posiada wierzchnią warstwę wykonaną z tworzywa. Najczęściej jest to spieniony winyl (polichlorek winylu), co czyni tapetę bardziej odporną na uszkodzenia oraz na zabrudzenie. W zależności od rodzaju winylu i techniki jego nakładania na papier uzyskuje się większą lub mniejszą zmywalność tapety. Niektóre z nich można nawet szorować szczotką. Żywotność tapety wynosi od kilku do ok. 10 lat.
Produkowane są także tapety, w których spodnią warstwą jest nie papier, lecz flizelina (tzw. tapety flizelinowe). Są one w wymiarach standardowych lub dwa razy szersze, to znaczy 1,06 m.

Tapeta z nadrukowaną fotografią (zwykle przedstawiającą krajobraz) to fototapeta.
Historia  

Tapety znano w Europie w XVI wieku, a ich znaczący rozwój i rozpowszechnienie miały miejsce w XVIII wieku, pod wpływem tapet sprowadzanych z Chin. Początkowo malowano je ręcznie, od około połowy XVIII wieku wzory odbijano z klocków drzeworytniczych. Pod koniec wieku zastosowano druk maszynowy. Wraz z rozwojem produkcji tapet powstawały ośrodki ich produkcji: we Francji i Anglii (ok. połowy XVIII), Holandii i Niemczech. Wiodącą manufakturą francuską była wytwórnia Réveillon w Paryżu, będąca od 1786 manufakturą królewską. Już od XVIII wieku projektowaniem tapet zajmowali się uznani artyści, tacy jak François Boucher, a potem np. William Morris. Tapety powszechnie stosowano w XIX i XX wieku.

dane zaczerpnięte z wikipedi

Zrealizowane usługi

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe STIS

  • Adres:      Dąbrowice 245
                    96-124 Maków
  • Telefon:    602-77-96-02
  • TEL/FAX:  (46) 833-61-78
  • Email:       stis@ stis.pl
  • WWW:       stis.com.pl